INTERVJU Rikard Novak

Partijaneri uništavaju hvarski turizam, moramo ih obuzdati

Gosti koji trenutno dolaze u velikom broju slučajeva su mladi ljudi koji dolaze u naš Grad s namjerom opijanja i provoda. Problem je što ne poštuju našu tradiciju i način života, ne poštuju kulturu i vrijednosti Grada u koji su došli. Partijanerski turizam nije vid turizma kakvog mi želimo. Cilj je da Hvar postane turistička destinacija u kojem će se ljudi koji ga dolaze posjetiti ponašati civilizirano i u skladu s našim načinom života, a istovremeno uživati u blagodatima našeg otoka, kaže novi gradonačelnik Hvara

Jedno od zanimljivijih lica ovih lokalnih izbora svakako je i Rikardo Novak, novi gradonačelnik Hvara koji je, kao nezavisni kandidat, u drugom krugu uvjerljivo pobijedio dosadašnjeg gradonačelnika, SDP-ovog Rina Budrovića. Osim što je jedan od 18 nezavisnih kandidata, Novak je jedini koji je na ove izbore izašao bez liste za Gradsko vijeće, a u svom prvom intervjuu najavljuje potpuni zaokret u turističkoj strategiji Hvara.

G. Novak, jedno ste od novih lica ovih izbora i 18 nezavisnih kandidata koji su uspjeli pobijediti gradonačelnike sa stranačkom podrškom i infrastrukturom. Nakon dva posto zaostatka u prvom krugu, u drugom ste uvjerljivo pobijedili dosadašnjeg gradonačelnika Budrovića. Kakav je osjećaj i što ova promjena znači za Grad Hvar?

- Kada sam ulazio u političku utakmicu, ulazio sam s mentalitetom pobjednika, jer u protivnom ulazak u takvo što nema smisla. Tako pristupam i novom poslu. Neminovno je da ćemo naići na puno prepreka, ali tada je važno ne odustati nego naći rješenje. Zadovoljni smo što su nas birači prepoznali i dali nam povjerenje, ali svjesni smo kakvo breme nosi ova pozicija jer mi nismo na vlasti već na usluzi našim građanima i gradu. Ova promjena u prvom redu znači svojevrstan presedan s obzirom na to da nismo imali listu za gradsko vijeće. Na ovaj način mi smo primorani razgovarati sa svim gradskim vijećnicima kako bi se odluke mogle provoditi i kako bi Grad mogao funkcionirati. Ovim potezom nadamo se da ćemo polučiti zajedništvo koje je prijeko potrebno kako bi mogli napredovati.

Dolazite iz poduzetničkog svijeta, prvi put ste se kandidirali na izborima. Čime ste se konkretno bavili do sada i što Vas je motiviralo na ulazak u politiku?

- Dolazim iz realnog sektora (turizma) u kojem sam već 26 godina kao voditelj turističke agencije. Upravo sudjelovanje u turizmu, koji je dinamičan sektor, me ponukalo da se kandidiram jer smatram da imam dovoljno znanja i iskustva. Ponukan gore navedenim, uvidio sam kako se neke stvari mogu poboljšati i promijeniti, jer promjene su trenutno nužne kako bi se mogli orijentirati prema turizmu kakvog želimo.

Izjavili ste kako se Hvar, kada je turizam u pitanju, više ne bi smio percipirati samo kao party-destinacija, te da bi partijanere trebalo dovesti u okvire prirodnog i pristojnog ponašanja. Što to konkretno znači, na koji način to planirate napraviti i koji će tu biti najveći izazovi?

- Najveći izazov će biti promijeniti Hvar kao turističku destinaciju, i to je jedan od najvažnijih razloga zašto sam se upustio u ovu priču. Hvar ima ogromne turističke potencijale u svim segmentima, ali se oni nažalost ne iskorištavaju na pravi način. Hvar se sada nalazi u jednom stanju koje će u turističkom smislu dovesti do samoubojstva. Gosti koji trenutno dolaze u velikom broju slučajeva su mladi ljudi koji dolaze u naš Grad s namjerom opijanja i provoda. Problem je što ne poštuju našu tradiciju i način života, ne poštuju kulturu i vrijednosti Grada u koji su došli. Partijanerski turizam nije vid turizma kakvog mi želimo.

Na koji način ćete obuzdati partijanere?

- Nije realno očekivati kako će se promjene odviti preko noći, jer to je jedan kompleksan zahvat u kojem mora sudjelovati više čimbenika kao što su: Grad, policija, redarstvo, ali i svi građani našeg Grada. Cilj je da Hvar postane turistička destinacija u kojem će se ljudi koji ga dolaze posjetiti ponašati civilizirano i u skladu s našim načinom života, a istovremeno uživati u blagodatima našeg otoka.

Kako ocjenjujete trenutnu situaciju i stanje u Hvaru i što će biti Vaši ključni prioriteti u upravljanju Gradom? Što građani mogu očekivati u iduće četiri godine?

- Trenutna situacije je alarmantna, jer ovo nije vid turizma kakvog mi želimo. Kako bi krenuli u rješavanje ovih problema mi smo naše ciljeve i prioritete podijelili na kratkoročne, srednjoročne i dugoročne ciljeve koje smo iznijeli u izbornom programu. U svim trima točkama prioritet su uglavnom građani Hvara, a tek onda ostali, jer smatramo da ako nama bude dobro tada će i ljudima koji dolaze na Hvar također biti tako.

S čim startate, koji će Vam biti prvi potezi?

- Ponedjeljak nam je bio prvi radni dan. Važno je da se što prije upoznamo s radom službi, vidimo koji su projekti u tijeku i nastavimo s njihovom provedbom. Svakako ćemo se uhvatiti u koštac s obuzdavanjem partijanera jer smatramo da su se stvari otele kontroli. Tu je važno da uspostavimo dobru suradnju s policijom.

Osim turizma, koji su po Vama ključni razvojni potencijali Hvara i kako ih mislite razvijati?

- Turizam je okosnica hvarskog gospodarstva i to ne možemo poreći. Ipak postoji nekoliko projekata koji su u prvom redu namijenjeni za domicilno stanovništvo, a mogu poslužiti i u turističke svrhe. Tako imamo plan za izgradnju sportskog centra, koji bi u prvom redu morao osigurati da se naši ljudi mogu rekreirati, ali da nam dolaze i razne ekipe na sportske pripreme s obzirom na to da su zime u Hvaru blage. Moramo raditi na tome da se Dom zdravlja dovede na jedan nivo koji je dostojan života nas otočana, jer ne zaboravimo da smo nekad u zimskim mjesecima odsječeni od kopna zbog vremenskih neprilika i tada zdravstvena skrb ne može zadovoljiti naše potrebe. Također, u ljetnim mjesecima kada je grad prepun turista mi nemamo adekvatnu zdravstvenu zaštitu za te ljude, a to je nedopustivo. Moramo sanirati i komunalno odlagalište, moramo početi razmišljati o izgradnji stanova za mlade ljude, izgradnji industrijske zone itd.

Jedini ste gradonačelnik koji u Gradskom vijeću nema svoje ljude, niste išli sa svojom listom za GV. Kako mislite da će to funkcionirati, s obzirom na to da je upravo podrška Gradskog vijeća ključna za realizaciju bilo kojeg projekta, da ne govorimo o proračunu?

- Kao što sam spomenuo, razgovarat ćemo sa svima jer smatramo da nas zajedništvo može i mora odvesti ka željenim promjenama.

Kako Vam se čini da će Vijeće funkcionirati s obzirom na odnos snaga – HDZ i SDP su gotovo izjednačeni, tu je još pet stranaka/koalicija... ?

- Mi se nadamo da će Vijeće funkcionirati kao jedno tijelo koje neće biti podijeljeno zbog stranačkih pripadnosti, jer smatram da takve podjele na lokalnoj razini nisu nužne. Trudit ćemo se da tako bude, a vijećnici će pokazati s vremenom hoćemo li to ostvariti. (gradonačelnik.hr)

intervju, Rikardo Novak, Hvar, partijaneri, Turizam