INTERVJU Željko Burić

Probudili smo grad, Šibenik nezaustavljivo ide naprijed

O nama pišu svi svjetski mediji, obaramo turističke rekorde, imamo najbolju gospodarsku zonu i najbolje stručnjake za EU fondove zahvaljujući kojima smo povukli 80 milijuna kuna, a toliko sad očekujemo i za studentski kampus Palacin. Jedan od najvažnijih projekta je razvoj visokoobrazovnog sustava u Šibeniku i otvaranje prvog sveučilišnog studija energetike jer je to osnova za ostanak mladih u našem gradu, što je jedna od najvažnijih misija koju imamo pred sobom, ističe gradonačelnik Burić

Sa gradonačelnikom Šibenika Željkom Burićem razgovarali smo o projektima koje je njegova gradska uprava realizirala u protekle četiri godine i planovima za novi mandat, ako mu građani u svibnju ponovo daju povjerenje.

G. Burić, Vaš mandat na čelu Šibenika je na samom kraju. Koliko ste zadovoljni sa onim što ste napravili u gradu u protekle četiri godine i jesu li to građani prepoznali u dovoljnoj mjeri da Vam daju još jedan mandat?

- U sve što smo radili uložili smo jako puno truda. Puno stvari je riješeno, gotovo sve što smo i obećali Šibenčanima 2013. godine, ali nas čeka još puno posla. Krenuli smo u ovaj mandat s namjerom da probudimo naš grad i pretvorimo ga u jednu ugodnu sredinu za život. Vjerujem da smo u tome i uspjeli. Ono što me, primjerice, posebno veseli je što smo se uhvatili u koštac s dugogodišnjim šibenskim problemima i kočničarima razvoja, poput raspetljavanja duga TEF-a, revitalizacije otoka Obonjan i izgradnje POS-ovih stanova te ih uspješno riješili. Nijednoj gradskoj upravi prije nas to nije pošlo za rukom.

Mandat ste započeli najavljujući '20 projekata koji mijenjaju Šibenik'. Jeste li ih sve realizirali i koje biste istaknuli kao najznačajnije?

- Jedan od najvažnijih projekta je razvoj visokoobrazovnog sustava u Šibeniku i otvaranje prvog sveučilišnog studija energetike jer je to osnova za ostanak mladih u našem gradu, što je jedna od najvažnijih misija koju imamo pred sobom. Inače, u šibenski sustav visokog školstva uloženo je ukupno preko 120 milijuna kuna, a u taj zbroj ulaganja u školstvo uključen je i projekt studentskog kampusa na Palacinu za koji očekujemo dobiti novih 80 milijuna kuna. Svemu tome treba pribrojiti i gradnju takozvanog 'Trokuta' na oko tri tisuće kvadrata gdje će biti smješteni startupovi za mlade poduzetnike, što je novih 20 milijuna kuna.

Posebna je priča i revitalizacija stare gradske jezgre koja je danas pravo malo gradilište i u nju ulažu brojni investitori. Svoje smo turističke i kulturne kapacitete ojačali i dovršetkom gradske plaže Banj i revitalizacijom tvrđava sv. Mihovil i Barone. Njihovo upravljanje predali smo mladom timu stručnjaka u ustanovi Tvrđava kulture Šibenik koji osmišljavaju programe i promociju tih lokaliteta te za njih danas zna čitav svijet.

Kako biste usporedili grad danas i prije četiri godine? Po čemu je život u Šibeniku danas bolji nego kada ste preuzeli vlast?

- Šibenik je danas grad koji se nezaustavljivo kreće naprijed. Promijenila se čitava atmosfera na bolje u gradu i to mogu osjetiti u svakodnevnim razgovorima s mojim sugrađanima. Danas smo grad koji obara sve rekorde turističke posjećenosti, o nama pišu svi svjetski mediji, imamo i najbolju gospodarsku zonu u Hrvatskoj u kojoj su se otvorila brojna radna mjesta, ali se i puno više radi na sređivanju cestovne i komunalne infrastrukture. Za djecu smo osigurali potpuno novi vrtić, uredili dječja igrališta i brojne sadržaje poput sportskih dvorana i terena.

Pokrenuli smo i priču oko zimskog turizma. Lanjsko izdanje Adventskog sajma posjetilo je preko 50.000 posjetitelja, što je porast u odnosu na ranije godine.

Nakon Vaše pobjede, bivši gradonačelnik i Vaš tadašnji protukandidat Županović ponudio Vam je suradnju u interesu grada i gradskih projekata. Jeste li zadovoljni suradnjom s oporbom u protekle četiri godine, jesu li interesi grada bili na prvom mjestu?

- Voljeli bismo da je oporba bila konstruktivnija. U više navrata sam na sjednicama Gradskog vijeća pozivao da složimo zajednički tim koji bi lobirao za ključne projekte, kao što je primjerice problematika TEF-a, no na žalost, takva suradnja se nije realizirala.

Prilično ste uspješni u povlačenju novca iz EU fondova. Koliko ste projekata financirali EU novcem, o kojem je iznosu riječ i koje od njih biste istaknuli kao najznačajnije za grad?

- Svakako naše revitalizirane tvrđave sv. Mihovil i Barone. Moram ovdje još jednom istaknuti kako je velika zasluga gradskog tima iz Odjela za gospodarske djelatnosti i EU fondove koji je u više navrata istican u javnosti kao jedan od uspješnijih timova u povlačenju europskih sredstava među lokalnim samoupravama. Koliko je Šibenik proteklih godina uspješan u povlačenju EU fondova, dovoljno vam govori činjenica da ostale sredine zovu naše ljude da im predaju i pokažu način kako će i one biti uspješnije u privlačenju europskog novca.

Ukupan iznos sredstava povučenih iz EU fondova doseže 80.000.000 kuna. Otprilike toliko je i visina iznosa za realizaciju projekta Palacin, za koji svaki dan očekujemo potpisivanje ugovora s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU te središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje projekata SAFU.

Koliko ste zadovoljni poduzetničkom slikom grada i na koji način stimulirate poduzetništvo i privlačite investicije?

- Sustav gospodarstva u svijetu se mijenja, a Hrvatska i Šibenik moraju se orijentirati na znanje, na malo i efikasno poduzetništvo i na vrlo učinkovite firme koje se brzo restrukturiraju i nalaze na tržištu. Tu gradska uprava, beneficijama za mlade poduzetnike kakve smo stvorili u Poduzetničkom inkubatoru, smanjenim davanjima koja djeluju kao poticaji te izgradnjom zona za poduzetnike, poput naših Poda mogu mnogo pridonijeti poboljšanju gospodarske slike

Primjerice, gospodarska zona Podi 2013. imala je 28 gospodarskih subjekata i oko 900 zaposlenih, a mi ćemo dočekati lipanj s 35 firmi i 1,300 zaposlenih, a interes i dalje raste. No, veseli svakako i činjenica da postojeći gospodarski subjekti na Podima traže širenje.

Da je šibenski potencijal prepoznat govori i interes nekih poznatih lica poput Zvonimira Bobana koji je otvorio slastičarnicu na rivi, pa i proslavljenog plivača Duje Draganje koji je upravo naš grad prepoznao kao dobar potencijal za ulaganje.

Pregovarate li s još nekim investitorima, ima li naznaka još nekih velikih ulaganja na šibenskom području?

- Krajem travnja na gospodarskoj zoni Podi bit će otvoren pogon tvrtke Industrius koji imaju u planu otvoriti oko 80 radnih mjesta. Do kraja svibnja bit će otvoren i pogon tvrtke IDS, koji planiraju otvaranje novih 50-ak radnih mjesta. Zajedno s Hidraulikom Kurelja u ovim pogonima otvorit će se mogućnost za zapošljavanje 150 radnika, što je značajna brojka za šibenski kraj.

Naša gospodarska Zona ima izvrsnu lokaciju te infrastrukturne uvjete za razvoj, trenutno se razgovara i s nova tri ponuđača koji svoju proizvodnju vide na Podima.

Paralelno se razvija i projekt Zablaće, zona Podsolarsko te projekt Woodsford vila na Brodarici.

Kakva je situacija sa nezaposlenošću i na koji način se borite protiv tog problema?

- Posljednje četiri godine radimo na tome da naši ljudi ovdje imaju jednu zaokruženu životnu cjelinu. U njihovom gradu dostupno im je izvrsno obrazovanje, tu se kasnije mogu zaposliti i osnovati obitelji, a njihova djeca potom pohađati moderno uređene vrtiće i škole. Osigurali smo da ponovno u Šibeniku krene izgradnja POS-ovih stanova u kojima će, po povoljnim uvjetima, naši mladi moći stanovati. Razvijamo našu gospodarsku zonu i otvaramo mogućnosti za nove poduzetničke inicijative kroz projekte poduzetničkih inkubatora, a uskoro i kroz poduzetničkog centra, tkz. Trokuta. Sve ovo vodi do otvaranja novih radnih mjesta i ostanka ljudi u Šibeniku.

Kakva je demografska slika Šibenika? Kojim mjerama potičete natalitet i olakšavate život mladim obiteljima?

- Kao što sam već napomenuo, nakon 12 godina osigurali smo da ponovno u Šibeniku krene izgradnja POS-ovih stanova, prvenstveno namijenjenih za mlade obitelji. Tu će moći pronaći svoj dom po povoljnoj cijeni.

Grad Šibenik i i nače provodi jako dobre socijalne politike. Izgradili smo novi vrtić na „Smilje“ na Jamnjaku, obnovili vrtić „Kućica“ te sanirali krovište vrtića „Šibenski tići“. U planu je i izgradnja novog vrtića u Crnici. Grad sufinancira mjesečnu cijenu boravka djece u vrtiću, a u planu je i obnova osnovnih škola da u što boljem stanju dočekaju buduće prvašiće. Šibenik se nalazi u top deset hrvatskih gradova po izdvajanju za rodiljne naknade, na što sam posebno ponosan.

Obnovljena su i brojna dječja igrališta, a radimo na planu izgradnje novih osnovnih škola po modelu javno-privatnog partnerstva. Gradi se i nova sportsko-rekreativna dvorana u Ražinama, obnovljene su i dvorane Miminac i Baldekin, a u planu je i izgradnja novih školskih sportskih dvorana.

'Grad razvijamo kroz tri ključna segmenta - turizam, razvoj visokog obrazovanja te gospodarstvo bazirano na malom i srednjem poduzetništvu'

S kojom platformom idete na predstojeće izbore, koji su ključni projekti koje planirate ako Vas građani opet izaberu?

- Dovršetak tvrđave sv. Ivana, izgradnja Poljane u centralni gradski trg, dovođenje i razvoj druga dva sveučilišna smjera, projekt odvodnje grada Šibenika, otočni vodovod na Kapriju, Žirju i Zlarinu. Tu su i projekti Centra koraljarstva na Zlarinu i iznad svega gradnja alternativnog gradskog prijevoza preko ministarstava, a tu bi bile i žičare, elektrobusevi i elektrobrodovi koji bi svaki sat povezivali naše gradske četvrti, odnosno naše otoke.

Turističke potencijale dodatno ćemo ojačati i uređenjem nove plaže u Brodarici, ali i spajanjem zone Podsolarsko za koje smo nedavno osigurali nova sredstva od države.

Riječ je o čitavom jednom setu razvojnih projekata od kojih su neki još u planiranju, neki su započeli, a neki su već u provedbi no efekti će biti vidljivi kasnije. Svakako ćemo nastavit putem smislenog i strateški usmjerenog razvoja.

Ključni projekti?

- Grad razvijamo kroz tri ključna segmenta - turizam, razvoj visokog obrazovanja te gospodarstvo bazirano na malom i srednjem poduzetništvu. Mogli bismo izdvojiti čitav niz projekata, dio njih je već i naznačen, no samo jedna dobra i jedinstvena cjelina može donijeti ključan rezultat, a to je grad koji raste i razvija se proporcionalno, kao grad u kojem je ugodno živjeti i destinacija koja privlači posjetitelje.

Smatrate li Vi da su dva mandata na čelu grada dovoljna za realizirati ključne projekte, kako to tvrde iz MOST-a, iz kojega su nedavno izašli s inicijativom da se mandat gradonačelnika ograniči na osam godina? Što mislite o toj inicijativi?

- Svaka sredina, grad ili općina su priča za sebe; kontinuitet vlasti negdje može stvoriti bolje uvjete za razvoj, no to ni ne mora biti pravilo. (gradonačelnik.hr)